07.08.2024 / 11:19
StoryEditor

Najem a kupno lokalu użytkowego - co wybrać?

Najem a kupno lokalu użytkowego - co wybrać?

Prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce nie jest proste. Jeśli firma potrzebuje siedziby lub lokalu, koszty z nim związane mogą stanowić sporą część miesięcznych wydatków. Najem nieruchomości z sektora komercyjnego jest drogi i nic nie wskazuje na to by, ceny w tym segmencie miały spaść. Czy w tej sytuacji zakup nieruchomości użytkowej to dobry pomysł? Jakie są plusy i minusy najmu oraz zakupu lokum dla naszej firmy?

Według potrzeb i możliwości

Nie można jednoznacznie stwierdzić, że zakup lokalu użytkowego to lepsze wyjście niż długoterminowy najem. Wybór ten powinien zależeć przede wszystkim od rodzaju biznesu, jego potrzeb oraz co najważniejsze możliwości finansowych firmy. Inwestycja w nieruchomość komercyjną może być nieopłacalna na przykład przy prowadzeniu restauracji czy specjalistycznego gabinetu medycznego. W przypadku wszystkich rodzajów działalności, do których prowadzenia potrzebny jest specjalistyczny sprzęt, warto najpierw rozważyć najem. Dlaczego?

Zakup i wyposażenie lokalu gastronomicznego czy gabinetu stomatologicznego to ogromny wydatek, na który rzadko może sobie pozwolić jedna osoba. Prócz tego na rynku najmu znajdziemy nieruchomości wyposażone i zaaranżowane, tak by ułatwić prowadzenie specjalistycznego biznesu. Oczywiście, jeśli inwestor dysponuje odpowiednimi środkami i chcę kupić oraz przygotować własny lokal w perspektywie czasu będzie to bardziej opłacalne.

Stabilny najem to rozwiązanie dla osób gotowych zacząć prowadzić biznes bez potrzeby inwestowania w niego dużych pieniędzy. Gabinety z powodzeniem wynajmują lekarze, specjaliści branży beauty czy właściciele prywatnych przedszkoli. Pokazuje to, że z powodzeniem można prowadzić zyskowny interes, ponosząc stałe koszty związane z najmem. Również sklepy najczęściej decydują się właśnie na najem.

Plusy i minusy obu rozwiązań

Zakup lokalu użytkowego z pewnością jest opłacalny. Mimo że branża nieruchomości komercyjnych nie odbudowała się jeszcze po pandemii, na zabudowę komercyjną w dobrej lokalizacji zawsze jest popyt. Przekłada się to niestety na wysokie ceny tego typu lokali. Stawki ofertowe są wyższe, gdy jest on odpowiednio wyposażony. Decyzja o zakupie własnej nieruchomości znacząco zmniejsza miesięczne koszty prowadzenia działalności. Nie będzie jednak stałym obciążeniem dla naszego budżetu, jeśli kupimy ją za gotówkę. Rata kredytu hipotecznego na lokal komercyjny może być porównywalna lub większa od wydatków na najem. Co istotne, ceny lokali komercyjnych wciąż rosną, więc w przypadku zmiany miejsca prowadzenia biznesu lub jego zamknięcia, zakupiona nieruchomość może okazać się zyskowną lokatą kapitału.

Najem w sektorze komercyjnym uznawany jest za stabilny, dotyczy to też stawek czynszów. Umowy najmu nieruchomości usługowych obejmują często dłuższy czas niż te spotykane w sektorze mieszkań. Prócz tego, jak wspominaliśmy, zabudowa komercyjna bywa specjalistycznie wyposażona. Wszystkie te zalety sprawiają, że najem lokali użytkowych wciąż jest popularny. Jest to doskonałe rozwiązanie dla biznesmenów, którzy nie posiadają dużego kapitału startowego i chcą po prostu spróbować swoich sił w konkretnej branży.

22. listopad 2024 04:19