01.12.2022 / 11:08
StoryEditor

Jak wypełnić PIT 37 w 2023 roku?

PIT online - jak go wypełnić? (fot. materiał partnera (shutterstock))
Najczęściej wypełnianą deklaracją podatkową w Polsce jest rozliczenie PIT 37. Po ten formularz sięga ponad 80% podatników w typowych sytuacjach, a więc przede wszystkim osoby pobierające wynagrodzenie z tytułu stosunku pracy, z tytułu umowy zlecenie lub umowy o dzieło, a także emeryci i renciści. Uogólniając, można powiedzieć, że są to wszyscy, którzy deklarują wynagrodzenia rozliczane za pośrednictwem płatnika.

Jak przygotować się do wypełnienia deklaracji PIT 37 w tym roku? Czy zmiany, jakie zostały wprowadzone w przepisach podatkowych wymagają szczególnego podejścia?

1. PIT 37 - dla kogo to deklaracja?

2. PIT online - jak go wypełnić?

3. O jakich zmianach w PIT 37 musisz pamiętać?

4. Wspólnie czy indywidualnie - jak rozliczyć PIT 37?

5. PIT dla osoby samotnie wychowującej dziecko

Jakie terminy w przypadku PIT 37 obowiązują w najbliższym roku? Formularze składać można od 15 lutego do 2 maja 2023 r., niezależnie od sposobu dostarczenia deklaracji do urzędu skarbowego. Warto zrobić to jak najwcześniej, by uniknąć nerwów, a jednocześnie przyspieszyć termin zwrotu podatku.

PIT 37 - dla kogo to deklaracja?

Jak już wspomnieliśmy, deklarację PIT 37 wybiera zdecydowanie największa grupa osób płacących podatek dochodowy. Formularz dotyczy osób, które swoje dochody uzyskują przede wszystkim:

  • na podstawie stosunku pracy - umowy o pracę, spółdzielczego stosunku pracy, stosunku służbowego,
  • na podstawie umów zlecenie, umów o dzieło, działalności wykonywanej osobiście,
  • z emerytur, rent, świadczeń i zasiłków przedemerytalnych,
  • z tytułu świadczeń z Funduszu Pracy, Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, umów aktywizacyjnych i ubezpieczenia społecznego.

 

Deklarację PIT można złożyć osobiście, odwiedzając urząd skarbowy, wysłać pocztą lub wykorzystać coraz popularniejszy PIT online. W tym ostatnim przypadku pamiętaj, by pobrać i zachować urzędowe poświadczenie odbioru.

PIT online - jak go wypełnić?

Ponieważ w przypadku osób rozliczających deklarację PIT 37, składki odprowadzane są za pośrednictwem płatnika - na przykład pracodawcy, wszelkie informacje umieszczane w zeznaniu podatkowym bazują właśnie na danych otrzymanych od niego. Oznacza to, że z odpowiednim wyprzedzeniem otrzymujesz:

  • PIT 11 - w którym zebrane są informacje o dochodach uzyskiwanych na przykład z tytułu umowy o pracę, umów zlecenia lub o dzieło,

lub:

  • PIT 40A lub 11A - w którym wykazuje się dochody z tytułu emerytur, rent oraz zasiłków,

lub:

  • PIT R - dotyczący pełnienia obowiązków obywatelskich i społecznych.

 

Złożenie deklaracji PIT 37 wymaga zatem, by umieścić dochody podlegające opodatkowaniu i odprowadzone składki w odpowiednich rubrykach swojego zeznania podatkowego, na podstawie otrzymanego dokumentu. W przypadku osób uzyskujących przychody z kilku źródeł, trzeba odpowiednie liczby zsumować, a następnie przepisać łączne wysokości dochodów, kosztów uzyskania przychodów, zaliczek, składek na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne.

O jakich zmianach w PIT 37 musisz pamiętać?

Formularze i programy PIT są na bieżąco dostosowywane do obowiązujących przepisów. Oznacza to, że nie musisz martwić się ryzykiem wprowadzenia niepoprawnych danych związanych chociażby ze złym wyliczeniem podatku na podstawie przychodów opodatkowanych. Warto natomiast wiedzieć, z jakimi zmianami zetkną się podatnicy, gdyż te modyfikacje w bezpośredni sposób przekładają się na finanse.

Najbardziej istotne z pewnością jest podwyższenie progu kwoty wolnej od podatku oraz zmiana poziomu progów podatkowych. W myśl obowiązujących przepisów podatku nie zapłacą osoby, których dochód nie przekracza 30 000 zł. Powyżej tego progu - zakładając, że podatnik rozlicza się przy zastosowaniu skali podatkowej - podatek wynosi 12% lub 32% przy dochodach przekraczających 120 000 zł. Oczywiście, od podatku lub wysokości osiągniętego dochodu można odliczyć także szereg ulg podatkowych.

Wspólnie czy indywidualnie - jak rozliczyć PIT 37?

W 2023 roku nadal można wybrać opcję rozliczenia PIT wspólnie z małżonkiem. Co więcej, od tego roku podatkowego Ministerstwo Finansów uznało, że ta możliwość będzie dostępna także w przypadku podatników, którzy związek małżeński zawarli w trakcie roku. Wówczas zeznanie podatkowe wymaga przeliczenia proporcjonalnie, od dnia zawarcia małżeństwa.

Kluczowe jest tu natomiast, aby obie osoby spełniały warunki kwalifikujące je do złożenia PIT 37. Dotyczy to także małżonków zamieszkujących w różnych krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo Unii Europejskiej, pod warunkiem, że każde z nich osiąga przychody podlegające opodatkowaniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Przychody uzyskiwane w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub EOG muszą stanowić przynajmniej 75% wspólnego przychodu. Ważne jest także dysponowanie certyfikatem rezydencji dla celów podatkowych.

PIT dla osoby samotnie wychowującej dziecko

Formularze PIT wypełniane przez osoby samotnie wychowujące dzieci mogą uwzględniać nie tylko ulgi podatkowe, ale również wspólne rozliczenie z dzieckiem. Z takiej opcji może skorzystać rodzic lub opiekun prawny podlegający nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu.

23. lipiec 2024 19:29