Wszystko, czego Potrzebujesz do Instalacji Zbiornika LPG
Decydując się na instalację zbiornika LPG na swojej działce, powinniśmy pamiętać przede wszystkim o wszystkich kwestiach związanych z planowaniem odpowiedniego miejsca montażu. O kwestiach formalnych, związanych z uzyskaniem odpowiedniego zezwolenia napiszemy niebawem - teraz skupmy się na wymogach bezpieczeństwa.
Jednym z najczęściej pojawiających się problemów jest kwestia zbyt bliskiej odległości zbiornika od budynku. Zasadniczo na tym etapie wybór konkretnego modelu zbiornika powinien być już dokonany, dlatego duże znaczenie ma to, czy wybraliśmy zbiornik naziemny, czy podziemny. W pierwszym scenariuszu montaż zbiornika musi zostać wykonany w większym odstępie od zabudowań, infrastruktury drogowej, a także nie bezpośrednio pod linią wysokiego napięcia. To niezwykle istotna kwestia, w której zaplanowaniu pomogą nam wykonawcy odpowiedzialni za transport i montaż całej instalacji.
Instalacja Zbiornika na Gaz Płynny: Czy Masz Wszystkie Zezwolenia?
Przed zakupem zbiornika na https://gazdlaciebie.pl/ z odpowiednim wyprzedzeniem uzyskajmy wszelkie zgody formalne na instalację tej formy ogrzewania domu. Co będzie nam potrzebne? W przypadku zbiornika o pojemności do 7 m³ nie ma potrzeby uzyskania pozwolenia na budowę. Jeśli mamy w planach zakup i instalację zbiornika mniejszego, na potrzeby gospodarstwa domowego, możemy formalności ograniczyć jedynie do zgłoszenia faktu instalacji do starostwa powiatowego. W takim zgłoszeniu zawrzeć musimy wniosek, projekt techniczny instalacji, potwierdzenie uprawnień projektanta, a także oświadczenie o prawie dysponowania nieruchomością.
Po wykonaniu montażu fakt ten należy zgłosić w Urzędzie Dozoru Technicznego. Odpowiedni specjalista zgłosi się do nas, weryfikuje zdolność zbiornika do pracy pod kątem szczelności i kompletności dokumentacji. Po pozytywnej weryfikacji zbiornik jest dopuszczony do eksploatacji, a specjaliści mogą dokonać pierwszego napełnienia gazem płynnym. Bardzo często te formalności nie są dopięte do końca, co może skutkować nałożenie kary związanej z użytkowaniem instalacji niedopuszczonej do eksploatacji.
Instalacja Zbiornika na Gaz Płynny: Bezpieczne Korzystanie
Zbiornik na gaz LPG to relatywnie bezobsługowa technologia, która nie wymaga od nas praktycznie żadnej interakcji w codziennym użytkowaniu. Mimo wszystko bardzo często zdarza się, że właściciele gospodarstwa ogrzewającego w ten sposób swoje budynki mieszkalne nie stosują się do podstawowych zasad bezpieczeństwa, które zwiększają ryzyko niebezpiecznych wypadków. O czym dokładnie mowa?
Przede wszystkim brak gaśnicy proszkowej w domu. To elementarna zasada, która może uratować nam życie nie tylko w przypadku nieszczelności instalacji, ale w dziesiątkach innych zdarzeń, do których może dojść w domu. Każdy z nas, oprócz posiadania gaśnicy, powinien również pilnować tego, by potencjalne łatwopalne materiały czy śmieci były zawsze w odpowiedniej odległości od naszego zbiornika na gaz.
Pamiętajmy również o tym, by regularnie sprawdzać rurociągi pod kątem zabezpieczenia i w żadnym wypadku nie dokonywać żadnych zmian w instalacji gazowej, która mogłaby mieć potencjalny wpływ na nasz zbiornik z gazem płynnym. Zachowując te proste zasady, unikniemy wielu przykrych zdarzeń.
Wskazówki Jak Dbać o Zbiornik LPG na Co Dzień
Jedną z podstawowych zalet zastosowania zbiornika LPG w gospodarstwie domowym jest niezawodność całej instalacji. Niezawodność ta jednak musi być od czasu do czasu sprawdzona przez specjalistów, którzy dokonują regularnych przeglądów całej instalacji. Już na samym początku jesteśmy zobowiązani do zgłoszenia zbiornika w Urzędzie Dozoru Technicznego. To jednak tylko początek. Zgodnie z obowiązującym prawem, właściciel musi zlecić wykonanie kontroli zbiornika pod kątem jego szczelności i funkcjonalności.
Takie kontrole są wykonywane przez profesjonalistów z odpowiednimi pozwoleniami, którzy stwierdzają, czy niezbędne są jakieś prace konserwacyjne, poprawiające nie tylko wydajność instalacji, ale także bezpieczeństwo użytkowania. Lekceważenie tego obowiązku może być ukarane grzywną, dlatego warto być na bieżąco z terminem następnej kontroli.